sobota, 22 lipca 2017

Tiesňavy (Mała Fatra) „Zbójnicki szlak”


Niedziela  koło południa, ciepło, a nawet gorąco . Pojawia się znienacka szybka decyzja - może wybrać się na wycieczkę ponad Vrátną Doliną - na „Zbójnicki szlak”?
Na trasę wyruszamy z Terchovej, gdzie mamy nocleg. To bardzo spokojna i miła miejscowość. Mimo iż już zaczęły się wakacje, to tu jeszcze sennie i spokojnie. Nawet pizzeria - zresztą bardzo fajna- czynna tylko od czwartku do niedzieli. Za to bary z piwem czynne wszystkie.
Nasz właściwy początek wyprawy to parking w pięknym wąwozie Tiesňavy . Utworzono tu rezerwat przyrody,  który obejmuje kanion, grań i przyległe stoki Sokolia i Bobot. Kierując się znakami wyruszamy na ,,Zbójnicki szlak’’.

Początkowo niebieski szlak wznosi się ostro w górę i należy tu być bardzo czujnym. We wspinaczce pomagają nam w niektórych miejscach łańcuchy. Wiele pięknych i dzikich zakątków kryje ten „chodnik”. Skałki o różnorodnych formach przypominające postaci ludzkie lub zwierzęce mają swoje nazwy. Fantastyczny widok z góry na dolinę Vrátną , a potem oba Rozsutce  i panoramę Małej Fatry warte są poniesionego wysiłku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz