wtorek, 31 grudnia 2013

Szkocja - Glasgow

Katedra w Glasgow (ang. Glasgow Cathedral) – pierwotnie katolicka, zarządzana obecnie przez Kościół Szkocji, jest przykładem architektury gotyckiej w Szkocji. Jako jeden z niewielu szkockich kościołów przeżyła reformację nietknięta. W niższej części kościoła znajduje się kaplica z pięknym wachlarzowym sklepieniem, w której mieści się grobowiec św. Mungo. Na uwagę zasługuje XIII-wieczna wieża, będąca obecnie najstarszą częścią budynku. Oficjalnie nie pozostaje katedrą od 1690 roku, jakkolwiek w przeciwieństwie do wielu podupadłych i zrujnowanych katedr w Szkocji, ta nadal jest miejscem aktywnej chrześcijańskiej posługi, goszcząc zgromadzenia Kościoła Szkockiego.
















Powyżej katedry rozciąga się Necropolis - cmentarz zaprojektowany na wzór paryskiego Pere Lachaise. Zabudowę założonej w 1833 r. przez Johna Stronga nekropoli tworzą doryckie kolumny, mroczne katakumby i klasycystyczne "świątynie", świadczące o niebywałym bogactwie przemysłowych magnatów, pochowanych tutaj w XIX w.






 
Provand’s Lordship to najstarszy dom w Glasgow. Został zbudowany dla lokalnych kanoników. Znajduje się w sercu miasta, na tyłach Katedry i dawnego szpitala St. Nicholas, w sąsiedztwie Uniwersytetu Strathclyde. Pochodzący z XV wieku budynek, został wpisany na listę najcenniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego Szkocji.






Ostatnie pozdrowienia z Edynburga i wracamy do portu



Jeszcze tyko kolacja i śniadanie na promie 
I już widać brzeg Holandii port w Amsterdamie


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe miejsca, szczególnie katedra i Provand’s Lordship. Wyglądają, jakby niezmienione przez tyle wieków...

    OdpowiedzUsuń