środa, 25 października 2017

Pag i jego atrakcje


Wyspa Pag, z jej liczącą 302.47 km linią brzegową jest najbardziej “postrzępioną” z chorwackich wysp. Wybrzeże Pagu obfituje w liczne zatoki, żwirowe i piaszczyste plaże. Różnorodność i usytuowanie tych plaż zadowolą nawet najbardziej wybrednych plażowiczów – zarówno tych, dla których ważna jest infrastruktura towarzysząca (prysznice, sporty wodne i plażowe, restauracje, kafejki, lodziarnie…) jak i tych szukających cichych zakątków, ceniących samotność.
My oczywiście szukaliśmy tych najmniej zaludnionych, najczęściej samotnych plaż. Delektowaliśmy się ciszą, szumem fal i pięknymi krajobrazami.
Inwestycja w kajak turystyczny okazała się strzałem  w dziesiątkę. Wystarczyło kawałek podjechać  samochodem, w kilka minut napompować  i zwodować kajak , by po około godzinie  płynięcia, cieszyć się pobytem na pięknej plaży. Tak miło spędzaliśmy niemal każdy dzień. Wypływaliśmy coraz dalej, odkrywając coraz piękniejsze zakątki.
Ale żeby mieć na własność taką małą plażę trzeba było wstać wcześnie rano, bo nie tylko my mieliśmy ochotę poleżeć w ciszy. Zupełnie nie tęskniliśmy za pięknym, zachęcającym głosem nadbałtyckich sprzedawców, wołających: ,,popcorn,orzeszki w karmelu.
Najpopularniejsze plaże to : Prosika , Bašaca, Vodice, Plaże Bošana, Dubrava, Sveta Marija i Sveti Marko
















PLAŻA PAŠKA VRATA I VELEBITSKI KANAL















Lun to najbardziej na północ położona miejscowość na wyspie Pag, znana z gajów  oliwnych, które od wieków zdobią ten specyficzny krajobraz. Gaje oliwne obejmują obszar około 24 ha i liczą ponad 80 000 drzew oliwnych odmiany „oblica“, które zostały zaszczepione na dzike drzewa oliwki Olea olaster linea. Przeciętny wiek owych drzew oliwnych to 1200 lat, a najstarsze drzewo oliwne w Lunie liczy aż 1600 lat. Ten unikalny gaj oliwny jest niezapomnianym, uspokajającym i relaksującym miejscem dla zwiedzających. Od 1963 roku gaje oliwne w Lunie są rezerwatem przyrody. Jest to rarytas, nie tylko na wyspie albo w Chorwacji, ale w całym basenie Morza Śródziemnego. Około 1500 drzew oliwnych odmiany „oblica“ zachwyca swoim wzrostem, splotem kamieni z drzewem, tworzy interesujące, surrealistyczne kompozycje. Gaje oliwne przecinane są ścieżkami żwirowymi, co stwarza przepiękną atmosferę w cieniu stuletnich drzew. Rozkoszujcie się ciszą gajów oliwnych, szumem fal i pieśnią mew w przepięknych gajach oliwnych w Lunie na wyspie Pag.

info :http://www.perla-pag.hr/index.php/pl/



















Miasto Pag najlepiej podziwiać z tarasu widokowego Gradac przy drodze łączącej miasta Pag i Novalija.





Sveti Vid

W czwartek, w kolejny dzień wakacji na Pagu, wstajemy rano, a tu niespodzianka- niebo pokryte chmurami . Nie było to, co prawda jakieś wielkie zachmurzenie, ale  pozwoliło nam uciec od upału i zrealizować nasz plan - to znaczy wejść na najwyższy szczyt Pagu.

I wierzcie mi, wejście na ten niewielki szczyt w temperaturze +34 wymaga trochę wysiłku.












Sv. Vid (Św. Wit) to najwyższy szczyt na wyspie i doskonały punkt widokowy dla turystów i wycieczkowiczów. Roztaczają się z niego wspaniałe widoki na okoliczne miejscowości (Pag, Kolan, Šimuni, Mandre, Košljun...) i sąsiadujące wyspy (Rab, Mali Lošinj, Silba, Olib, Maun, Lukar). Podczas pięknej pogody widoczna jest spora część Parku Narodowego Velebit.









Ruiny kościoła Św. Wita, pomnika budownictwa późnoromańskiego, na temat którego pierwsze wzmianki pochodzą z 1348 roku, znajdują się na wysokości 349 m.n.p.m. Do szczytu Sv. Vid prowadzi kilka oznaczonych szlaków górskich: z Dubravy (Pag) wspinaczką pionową (45 minut), a z Kolanu lub Šimuni łatwiejszą trasą (1 godzinę i 15 min)
My wybraliśmy trasę z Kolanu.






Na wyspę Pag można dostać się na dwa sposoby: promem oraz przez Paski Most.
Ma  on 301 metrów długości i stoi 35 metrów nad poziomem morza. A po obu stronach znajdują się punkty widokowe.







1 komentarz: