wtorek, 10 grudnia 2013

Szkocja - Przez góry nad ocean

Jednymi  z najpięknieszych terenów  w Szkocji  są Góry Kaledońskie i Grampiany, a część z nich położoną na północ od uskoku tektonicznego Highland Boundary Fault nazwano potocznie Highland. Kraina lasów, kwitnącego na fioletowo wrzosu i urwistych szczytów to ziemie legendarnego XVII-wiecznego szkockiego banity -  Rob Roy'a.




 
 
Sama nazwa "Glencoe" to w języku gaelickim "Dolina Łez", co ma związek ze stromymi zboczami tworzącymi ściany doliny, ale też z krwawymi wydarzeniami. Dolina była miejscem tzw. masakry z Glencoe, gdy 13 lutego 1692 r. kilkudziesięciu mieszkańców wioski Glencoe, zostało haniebnie zabitych przez żołnierzy króla angielskiego Wilhelma III. O tragicznej historii przypomina wjeżdżającym do doliny wodospad "Łzy McDonalda", a samo wydarzenie jest też upamiętnione w lokalnym muzeum w Glencoe.




Wąsko wciśnięta pomiędzy dzikie góry Dolina Glencoe to szkocka perełka. W jednym miejscu znalazło się tu wszystko, co najpiękniejsze w Szkocji - majestatyczne szczyty, przejrzyste jeziora i połacie wrzosowisk. Dolina położona jest w regionie Highlands, w pobliżu zachodniego wybrzeża. To raj dla alpinistów oraz piechurów. Na terenie około sześciu tysięcy hektarów znajduje się osiem szczytów tzw. Munrosów oraz majestatyczne Trzy Siostry - potężne ostańce górujące nad główną drogą prowadzącą do Fort Wiliam. Od wschodu Glencoe sąsiaduje z malowniczymi i tajemniczymi wrzosowiskami Rannoch Moor. Wejścia do doliny strzeże imponujący szczyt Buachaille Etive Mor, zwany "Wielkim Pasterzem Etive". 







  Trzy Siostry  ??? Tak, ale te poniżej 



 
Pomnik powstania Jakobitow pod wodzą Bonnie Prince

Charliego.


 
Podobnie malowniczym miejscem jest Glennfinnan . Chyba każdego turystę w podziw wprawi bajeczny krajobraz rozpościerający się z punktu widokowego nieopodal parkingu w pobliżu pomnika nad jeziorem Loch Shiel. Po drugiej stronie widoczny jest zaś wiktoriański wiadukt kolejowy, na którym kręcone były niektóre sceny do filmu “Harry Potter i komnata tajemnic”   

Szkocka linia kolejowa West Highland Line znalazła się na liście najwspanialszych tras podróżniczych na świecie według Lonely Planet. Odcinek z Glasgow do Mallaig liczy 164 mil. Niezwykle malownicza trasa prowadzi przez Loch Long, Loch Lomond i Loch Eli oraz przecina 21 wiaduktów Glenfinnan. Odcinek łączący Fort William i Mallaig  w letnich miesiącach działa, jako Hogwarts Express.

   





 Mallaig to malutka wioska rybacka, ktora jest w zasadzie tylko przystaniekiem dla turystow jadacych promem na wyspe Skye




 Po emocjach związanych ze zdobyciem wyspy czas na małe co nieco . I co my tu mamy  - patrz górna półka 

 
Kanał Kaledoński, który łączy wschodnie i zachodnie wybrzeża Szkocji, otwarto w 1822 roku. Zbudowano go, by skrócić drogę z Morza Irlandzkiego na wschód i zapewnić bezpieczniejszą żeglugę dzięki ominięciu niespokojnych wód północy i cieśniny Pentland Firth.Budowa kosztowała 910 tysięcy ówczesnych funtów. Choć do kopania kanału zatrudniono ponad trzy tysiące mieszkańców najbliższych okolic, prace trwały aż 19 lat (12 lat dłużej niż planowano). Dziś służy niemal wyłącznie żegludze turystycznej.
Co roku przepływa tędy do 150 tysięcy jachtów i łodzi motorowych.


 
Najwyższym szczytem Wielkiej Brytanii położonym na południe od Wielkiej Doliny jest Ben Nevis (1343 m n.p.m.). Jest tu bardzo niebezpiecznie, niezależnie od pory roku pada śnieg i ginie tu więcej osób rocznie niż na Mount Everest.
 
Drugą obok pogody, ,,plagą" odstraszającą turystów jest maleńka muszka kaledońska, rdzenny mieszkaniec tych terenów. Chociaż prawie wcale jej nie widać, za to doskonale ją czuć na skórze - jej ukąszenia są bardzo nieprzyjemne




Kolejna legenda będzie się zaczynała tak :- Było sobie szkotów trzech, a jeden z nich w spodnich długich był, bo z kraju obcego i dalekiego  przybył, w którym zimno  było jak cholera .....

2 komentarze: