Historia obwarowań w Königstein sięga XIII wieku, kiedy to znajdował się tu średniowieczny czeski zamek. W XV wieku został on przejęty przez panujący w Saksonii możny ród Wettynów, którego członkowie wiek później rozpoczęli jego przebudowę czyniąc z niego monumentalną przygraniczna fortecę. W XVI wieku twierdza została przejęta przez Augusta II Mocnego i ponownie rozbudowana.
Na przestrzeni XVI-XX wieku w Königstein funkcjonowało jedno z najsurowszych więzień w Saksonii a w czasie dwóch ostatnich wojen światowych znajdowały się tu obozy jenieckie i skrywano dzieła sztuki pochodzące z okolicznych saskich muzeów.
Dzięki swojemu strategicznemu położeniu na szczycie płaskiej skały wznoszącej się około 40 metry ponad Łabę twierdza nie została nigdy zdobyta.
Kluczowym elementem podczas licznych oblężeń i ostrzeliwań twierdzy z dział było zaopatrywanie jej w wodę służącą do gaszenia pożarów. Wydrążono więc na dziedzińcu warowni wyposażoną w mechanizm wyciągowy i głęboką na 152 metry studnię. Dla niepoznaki została ona umieszczona w budynku przypominającym mały pałacyk.
Do fortecy prowadzi tylko jedna droga, wiodąca przez dwie bramy oraz strome i śliskie podejście, które z założenia miało maksymalnie utrudniać manewry wrogim jednostkom.
Wspaniała bastionowa twierdza. Widoki imponujące. Zresztą cała kraina Gór Połabskich i ich pogórza, obfituje zarówno we wspaniałe zabytki architektury, jak i niesamowite cuda natury.
OdpowiedzUsuń