wtorek, 13 sierpnia 2013

Wenusowe Misy - narodowy pomnik przyrody Venušiny misky


Lato w pełni, a tu cisza. Niestety  zakończenie sezonu siatkarskiego nie było dla mnie udane, skręcona kostka i dwa tygodnie w gipsie. Potem rehabilitacja . Ale w końcu nadszedł ten dzień- pierwszy wyjazd, taki lajtowy, a wieczorem ,,Kropka" - kolejna edycja festiwalu piosenki turystycznej.






  Narodowy pomnik przyrody - Miski Wenus. 
Komu uda się spotkać małe stworzenia, przyjemne i dobrze wychowane, powinien wiedzieć, że właśnie spotkał sługi Wenus - ludki, podobne do skrzatów, mieszkające zgodnie z tradycją na szczycie wierzchołka Smolny (404m n.p.m.), na granitowym urwisku skalnym. Inspiracją do powstania tej legendy są miski skalne (półki), siedzenia, fotele i wnęki w tzw. górze Ostrowni. Legendarne miejsce znajduje się w kompleksie lasów Bażantnice, około 2 km na południowy wschód od gminy Kobyla nad Widnawką. Dostępne jest również z gminy Czarna Woda koło stawu U dębu w kierunku Wierzchołka Smolny.
 Niezwykłe zagłębienie i "siedzenia" na skałach podniecały wyobraźnię miejscowej ludności już od dawien dawna. Najczęściej mieszkańcy szukali wyjaśnień pomiędzy siłami nadprzyrodzonymi lub w pogańskich zwyczajach, w czasie których podobno były składane krwawe ofiary. Miejscowa nazwa ludowa Miski Wenus ( Venusnappla ).
 Tradycja ludowa opowiada o czasach, kiedy w granitowych skałach i bliskich jaskiniach mieszkali tzw. ludkowie- poddani Wenus (Venuslaute). Ciało mieli trochę większe od krasnoludka, ich wygląd był przyjemny, a ich żoneczki (Venusweibla) były urocze. Mieszkańcom okolic czasami trochę dokuczali, a czasami pomagali. Dzięki  kapturom mogli być niewidzialni. W praktykach lekarskich wykorzystywali swoje zioła, nieśli pomoc biednym ludziom i chorym dzieciom. Podobno maluchy, które w lesie zabłądziły do ich królestwa, żoneczki chętnie chwytały.Potem opiekowały się nimi dobrze i częstowały  smacznymi drożdżówkami. W miskach skalnych gotowały jedzenie, wygotowywały pranie lub w czasie jasnych nocy kąpały się .
 Półki skalne (miski) są wgłębione na poziomych lub łagodnie nachylonych powierzchniach skał - większość z nich ma prawie doskonały
kształt miski. Rozmiary siągają z reguły od kilkunastu centymetrów do ponad metra, zaś głębokość jest z reguły mniejsza od szerokości. Niektóre z misek są wypełnione wodą. Zagłębienia na brzegu półki, które są otwarte to "siedzenia skalne" lub "fotele skalne". Warto spróbować jak się siedzi w takim fotelu, ale trzeba uważać czy pojawią się ludkowie - słudzy Wenus.




Miska w misce









Žulová (do 1948 Frýdberk, niem. Friedberg) – miasto położone w Czechach, w czeskiej części Śląska .  Leży 15 km na północny zachód od Jeseníka.





 Boża Góra w Żulowej






Kiedyś był tu gotycki zamek Frýdberk – z zamku zachowała się jedynie z daleka widoczna wieża, która jest obecnie częścią kościoła św. Józefa oraz resztki murów obronnych.

Widok na Bożą Górę.

    


Na koniec kilka fotek z sobotniego koncertu ,,Kropki".
Andrzej Korycki i Dominika Żukowska 
Cisza jak ta
U studni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz